Skip to main content

Możecie zapytać – na co komu osuszacze ziębnicze? Otóż rzecz okazuje się bardziej złożona, niż się z pozoru wydaje. Osuszacze ziębnicze montuje się w instalacjach sprężonego powietrza po to, by eliminowały wodę wytwarzaną w procesie sprężania powietrza. Proces ten zachodzi pod wpływem zderzenia różnicy temperatur. Bowiem powietrze po opuszczeniu sprężarki jest na tyle gorące, że w zetknięciu z warunkami panującymi w otoczeniu i na skutek różnicy temperatur, skrapla się. Osuszacze ziębnicze zapewnią składowanie wytrąconej wody poza układem sprężarki. Dzięki temu zabiegowi żywotność wszystkich podzespołów urządzeń zasilanych powietrzem ulegnie przedłużeniu.
Wilgoć stanowi jeden ze składników powietrza atmosferycznego, nie obca jest więc również instalacjom sprężonego powietrza. Nawet odseparowanie i odprowadzenie kondensatu nie zapewnia pozbycia się wilgoci. Mało tego podczas odchładzania dalsza część wilgoci sprawia, że jest ona obecna w sprężonym powietrzu skrapla się i powoduje to szkody w instalacji w urządzeniu korzystającym ze sprężonego powietrza co ma niekorzystny wpływ na jakość końcowego produktu.
Osuszacze ziębnicze różnią się rodzajami obudowy, które zostały w nich zastosowane. Użyty w nich środek chłodniczy jest przyjazny środowisku. Dzięki zamontowanemu elektronicznemu panelowi sterowania, w prostu sposób będziemy mogli dokonywać zmiany ustawień parametrów pracy osuszacza. Pomoże nam w tym również cyfrowy wyświetlacz.
Współcześnie produkowane osuszacze ziębnicze oznaczają się się zastosowaniem nowoczesnych technologii, a co za tym idzie doskonałymi parametrami pracy oraz wysoką jakością uzyskiwanych efektów. Wszystko po to by cechowała je trwałość, niezawodność oraz najwyższa wydajność. Dostępne są różne rodzaje osuszaczy ziębniczych odznaczających się różną wartością punktów rosy oraz maksymalnego ciśnienia podanego w barach. Inne są również wartości temperatury wlotu powietrza.
Osuszacze ziębnicze chętnie wykorzystuje się w przemyśle. Ich instalacja zapewni niższe koszty utrzymania sieci sprężonego powietrza, dzięki brakowi konieczności zastosowania nachyleń czy rozdzielaczy i spustów kondensatu, wystarczy tylko podłączyć odpowiednie urządzenie. Zapewni to także niższe koszty eksploatacji, a co za tym idzie oszczędność energii. Instalacja osuszacza jest prosta i nie wymaga specjalnego wyposażenia. Dołączona do urządzenia instrukcja pozwoli dokonać montażu samodzielnie.